Pálenie záhy, ktoré sa odborne nazýva aj pyróza, zažil asi každý. Prichádza obvykle po zjedení nejakého ťažšieho jedla, kedy cítime tlak za hrudnou kosťou, pálivú bolesť v hrdle a niekedy aj kyslú alebo horkú chuť v ústach. Ako tomu predchádzať a na čo si dávať pozor?
Až 75 % tehotných žien páli záha
Ak sa vám do pažeráka a niekedy až do hrdla po jedle vracia natrávený obsah žalúdka, trpíte pálením záhy. Môže to mať tie najrôznejšie príčiny. Buď ste toho zjedli príliš mnoho, alebo príliš rýchlo, nosíte tesné oblečenie, ktoré tlačí na žalúdok, prípadne ste jedli tesne pred spaním. Ďalším dôvodom paradoxne môže byť aj nízka tvorba žalúdočnej kyseliny. Ak vám lekár takúto poruchu diagnostikuje, môžete si tvorbu kyseliny zvýšiť napríklad pitím jablčného octu, vody s citrónom či čaju z čerstvého zázvoru. Častokrát môže k páleniu záhy dôjsť aj pri tehotenstve, keď dieťa tlačí na orgány, alebo zvýšenie hormónu progesterón uvoľňuje svaly, a tým aj zvierač pri vstupe do žalúdka.
Zaveďte režimové opatrenia
Neliečené dlhodobé pálenie záhy môže mať pre vás nepriaznivé dôsledky. Nielen gastroezofágovú refluxnú chorobu (ľudovo nazývanú reflux), ale aj zúženie, vredy, rakovinu pažeráku či poškodenie pľúc. Preto by ste mali začať pálenie záhy riešiť hneď v jeho počiatku. Lekár vám môže predpísať antacidá, niektoré sú dokonca aj voľnopredajné, ale možno ešte predtým, než ich začnete brať, skúste domácu liečbu. Po jedle zostávajte v zvislej polohe a 2-4 hodiny pred spaním nejedzte. Spite s vyvýšenou hornou polovicou tela. Obmedzte aktivity, pri ktorých je potrebné nadmerné zapájanie brušného svalstva. Vyhýbajte sa tesnému oblečeniu, nefajčite ani nejedzte nič, čo prekysľuje žalúdok (mäta, čokoláda, biele pečivo, citrusy).
Domáca liečba funguje aj bez tabletiek
Okrem vyššie spomenutých rád sa môžete vždy, keď začnete pociťovať pálenie záhy, napiť vody. Voda spláchne žalúdočné šťavy späť do žalúdka a navyše zriedi jeho obsah. Rovnako tak sa môžete napiť aj mlieka alebo zjesť banán. Zázrak môže spraviť aj pol lyžičky sódy bikarbóny do 1-2 dcl vlažnej vody. Pomáha tiež žuvačka bez cukru, čaj z fenikla, rasce, škorice či kardamónu. Ak sa však u vás pálenie záhy opakuje aj po týchto krokoch, vyhľadajte radšej lekára.